Ukrainos studentams – SSVA paskaita apie miestų atstatymą

Ukrainos studentams – SSVA paskaita apie miestų atstatymą

Gegužės 23, 2024

Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) Urbanistikos padalinio vadovas Mindaugas Pakalnis Vokietijos Brandenburgo technologijos universiteto kvietimu studentams iš Ukrainos skaitė paskaitą „Atsparūs rajonai – kaip planuoti Ukrainos miestų atstatymą“.

Paskaitos metu diskutuota apie padarytas klaidas po Antrojo pasaulinio karo modernistiniais principais atstatant rytų Europos miestus, dėl ko nukentėjo miestų savitumas, erdvių kokybė, o kartu ir miestietiškas gyvenimo būdas.

Atstatant miestus buvo prarasta tradicinė šių miesto erdvių sistema, sudaryta iš viešųjų erdvių – aikščių, skverų, gatvių, parkų ir privačių kiemų, naudojamų gyventojų.

Paskaitoje dalintasi Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų teritorijų planavimo patirtimi, apžvelgta dalis Ukrainos projektų, aptarti sėkmingi modeliai, kaip sugrąžinti plėtrą ir gyventojus į miesto centrą, o paslaugas pritraukti arčiau gyventojų.

Dėmesio skirta ir buvusių pramoninių teritorijų konversijų galimybėms, diskutuota, kokiais kriterijais vertinama viešųjų erdvių ir pastatų architektūros kokybė. 

SSVA jau prisideda prie Bučos ir Borodyankos savivaldybių atstatymo, joms kurdama 3D teritorijų planavimo įrankį. Balandį baigtas šių teritorijų fotografavimas dronais.

Surinktą informaciją analizuoja UAB „Vilniaus Planas“ („ID Vilnius“), kuris projekte atsakingas už duomenų apdorojimą bei perkėlimą į 3D platformą. Ji trimatėje erdvėje leis atvaizduoti ne tik vykdomus, bet ir planuojamus statybos projektus Ukrainos miestuose, pamatyti, kokią įtaką jie turės aplinkai bei gyventojams.  

Projekto metu taip pat numatyti 3D platformos naudojimo ir tobulinimo mokymai Bučos bei Borodyankos savivaldų darbuotojams.