Ukrainos gyvenvietėms – pagalba rengiant teritorijų bendruosius planus

Ukrainos gyvenvietėms – pagalba rengiant teritorijų bendruosius planus

Gegužės 15, 2024

Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) su Ukrainos Kalytos savivaldybės atstovais antradienį nuotoliu aptarė bendradarbiavimo galimybes padedant joms parengti savo teritorijų žemės inventorizaciją ir bendrąjį planą.

Kijivo srities Kalytos apskrityje trys gyvenvietės buvo laikinai okupuotos 2022 m. kovą. Šių kaimų teritorijoje buvo apgadinti 322 ir sugriauti 27 gyvenamieji pastatai.

Savivaldos tikslas – atkurti savo žemės, nekilnojamojo turto, kelių, elektros tinklų, dujotiekių, sąvartynų, kapinių, atliekų surinkimo punktų apskaitos sistemą vienoje programoje. 

„Vadovaujantis Ukrainos įstatymais, vietos savivaldos institucijos turi užtikrinti, kad iki 2025 m. būtų parengti jų teritorijų bendrieji planai. Išklausėme Kalytos savivaldos poreikių bei ieškome būdų padėti efektyviai atstatyti šias brutalaus karo paveiktas gyvenvietes“, – sako SSVA direktorius Aidas Vaičiulis. 

Šiuo metu diskutuojama apie SSVA galimybes padėti sukurti Kalytos topografinį žemėlapį, pagal kurį būtų galima parengti bendrojo plano projektą. 

Panašius tikslus netrukus planuojama aptarti ir su Ivanivkos savivalda. Pastaroji – labiausiai nukentėjusi Černihivo srityje.  

2022 m. kovą iš 17-os jos gyvenviečių 10 buvo laikinai okupuotos. Dėl aktyvių karo veiksmų teritorijoje iš viso buvo apgadinta 2015 gyvenamųjų pastatų, o 226 – visiškai sugriauti. 

Agentūra jau prisideda prie Bučos ir Borodyankos savivaldybių atstatymo, joms kurdama 3D teritorijų planavimo įrankį. Balandį baigtas šių teritorijų fotografavimas dronais. 

Surinktą informaciją analizuoja UAB „Vilniaus Planas“ („ID Vilnius“), kuris projekte atsakingas už duomenų apdorojimą bei perkėlimą į 3D platformą. Ji trimatėje erdvėje leis atvaizduoti ne tik vykdomus, bet ir planuojamus statybos projektus Ukrainos miestuose, pamatyti, kokią įtaką jie turės aplinkai bei gyventojams. 

Projekto metu taip pat numatyti 3D platformos naudojimo ir tobulinimo mokymai Bučos bei Borodyankos savivaldų darbuotojams.  

Projektas finansuojamas Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo bei Taivano vyriausybės lėšomis.