SSVA su Sakartvelo atstovais pasidalino Lietuvos patirtimi sertifikuojant pastatų energinį naudingumą

SSVA su Sakartvelo atstovais pasidalino Lietuvos patirtimi sertifikuojant pastatų energinį naudingumą

Liepos 28, 2023

Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) ketvirtadienį priėmė Sakartvelo ekonomikos ir tvarios plėtros ministerijos delegaciją, kuri domėjosi Lietuvos patirtimi sertifikuojant pastatų energinį naudingumą.

SSVA Aplinkos ministerijos įgaliojimu yra atsakinga už pastatų energinio naudingumo sertifikatų (PENS) registro tvarkymą ir priežiūrą, PENS ekspertų atestavimą.

Sakartvelui įgyvendinant reformas energetikos srityje, kartu su šios šalies atstovais aptarta ES direktyva, kuria nustatomi minimalūs reikalavimai ir bendrieji energinio naudingumo skaičiavimo principai, taip pat teisinis reguliavimas Lietuvoje.

Daug dėmesio sulaukė SSVA valdomos pastatų energinio naudingumo sertifikavimo bei projektavimo programos, jų veikimo principai bei galimybės.

„Džiaugiamės galėdami pasidalinti kone du dešimtmečius kaupta sėkminga Lietuvos patirtimi bei tolesnėmis vizijomis sertifikuojant pastatų energinį naudingumą. Tikime, kad tarpvalstybinis bendradarbiavimas leis kartu greičiau siekti bendro tikslo – gyventi tik kokybiškuose ir energiškai efektyviuose pastatuose“, – teigia SSVA direktorius Aidas Vaičiulis.

Pastatai yra didžiausias energijos vartotojas Europoje – jie atsakingi už maždaug 40% ES suvartojamos energijos, taip pat 36% su energija susijusių šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Šildymas, vėsinimas ir karštas buitinis vanduo sudaro 80% gyventojų suvartojamos energijos.

Šiuo metu apie 35% ES pastatų yra senesni nei 50 metų, o beveik 75% pastatų yra energiškai neefektyvūs.

Lietuvoje praėjusiais metais iš viso registruota 31,7 tūkst. PEN sertifikatų, iš jų beveik 6,5 tūkst. – A, A+ bei A++ klasės.