SSVA parodoje – galimybė prisiliesti prie istorinio Lietuvos – Lenkijos „geležinės uždangos“ fragmento
Balandžio 22, 2024Aplinkos ministerijoje pirmadienį atidaryta Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) organizuojama paroda „Lietuvos sienų istorinė raida“. Joje eksponuojami išskirtiniai kartografiniai leidiniai.
„Šiandien didžiuojamės pristatydami SSVA turimus Lietuvos sienos demarkavimo žemėlapius, įrodančius Lietuvos valstybingumo raidą nuo XVI amžiaus iki šių dienų. Lietuvai esant 20 metų Europos Sąjungos ir NATO nare, mūsų valstybės sienos nesikeitė. Didžiuokimės savo tarptautinėmis partnerystėmis ir valstybingumu“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojas Saulius Nekraševičius pritaria, kad pastaruosius dešimtmečius valstybės siena stabili, bet ją kasdien svarbu saugoti.
„Patikinu visus, kad vakar, šiandien ir rytoj pasieniečiai stovi sargyboje ir dar niekada nebuvo tokie stiprūs tiek technologiškai, tiek sistemiškai. Parodoje bus labai įdomu susipažinti su istorijos vingiais ir palyginti juos su modernia dabartimi“, – akcentavo S. Nekraševičius.
Parodą organizuoja SSVA, kuri nuo šių metų perėmė Geodezijos ir kartografijos įstatymo įgyvendinimo funkcijas, tarp jų ir Valstybės sienos kartografavimo darbus.
„Tai labai svarbi daugelį šimtmečių tobulinama veikla, prisidedanti prie efektyvaus valstybės saugumo užtikrinimo. Tačiau be kartografavimo šiomis dienomis neįsivaizduojami ir urbanistiniai procesai, statybos projektų plėtra, todėl tolesnis šių technologijų vystymas yra būtinas, siekiant kurti tvarios Lietuvos ateitį“, – sako SSVA direktorius Aidas Vaičiulis.
Nubraižyti žemėlapiuose valstybių sienas buvo ir išlieka vienas svarbesnių žemėlapių sudarytojų rūpesčių. Apie tai byloja sudarinėti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės administraciniai žemėlapiai. Vaizduojamos valstybių ribos, nors ir netikslios, neatitinkančios realybės, bet leidžiančios kartografinėje plokštumoje matyti valstybę su savo sienų perimetru.
Tarp parodos eksponatų – 1918 metų V. Daumanto ir J. Gabrio parengtų Lietuvos bei Europos etnografinių žemėlapių, pirmojo Lietuvos jūrlapio originalai, Lietuvos valstybės sienos demarkavimo dokumentai bei fotografijos, kuriose užfiksuotos su demarkavimo darbais susijusios akimirkos.
Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-mečiui skirtoje parodoje lankytojai taip pat turi galimybę prisiliesti prie Lietuvos – Lenkijos spygliuotos tvoros („geležinės uždangos“) fragmento.
Paroda „Lietuvos sienų istorinė raida“ Aplinkos ministerijoje bus eksponuojama iki gegužės 3 d. Vėliau, planuojama, ji persikels į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką.