Nešališkumo principą pažeidusiam PENS ekspertui sustabdytas kvalifikacijos atestatas

Nešališkumo principą pažeidusiam PENS ekspertui sustabdytas kvalifikacijos atestatas

Gegužės 16, 2023

Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) gegužės pradžioje šešiems mėnesiams sustabdė trijų pastatų energinio naudingumo sertifikavimo (PENS) ekspertų kvalifikacijos atestatus.

Nustatyta, kad vienas ekspertų pažeidė nešališkumo principą bei Kauno rajone, Didvyrių kaime, sertifikavo pastatą, prie kurio projektavimo pats prisidėjo. Matavimams jis pasitelkė ne užsakovo patvirtintus pastato būklės duomenų lapus, bet savo turimus projektinius duomenis.

Dėl to ekspertas blogai įvertino pastato atitvarų šilumines savybes ir inžinerines sistemas, tad pastato energinio naudingumo klasė buvo nustatyta netiksliai.

Remiantis statybos techninio reglamento „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ 67 p., ekspertas negali sertifikuoti objekto, jei pats jį projektavo, konsultavo statant ar statė, taip pat jei yra pastato savininkas, užsakovas ar kitaip su sertifikuojamu objektu artimai susijęs asmuo.

„Kad pats projektuotojas negali vertinti savo projektų – ne vien formalumas. Tuo remiasi visos kokybės valdymo sistemos ir pagrindinis nešališkumo principas dėl savo klaidų nematymo. PENS ekspertams, kurie atsako už tinkamą pastato įvertinimą ir sertifikavimą, tai yra kritinis pažeidimas, darantis žalą ir užsakovams“, – sako SSVA direktorius Aidas Vaičiulis.

Kitas ekspertas gyvenamosios paskirties pastato sostinės Mykolo Lietuvio g. sertifikavimą atliko netinkamai, nes blogai įvertino perdangas, šildymo sistemas, remdamasis tik preliminariomis sutartimis nurodė, kad pastatas naudoja elektros energiją iš nutolusių vėjo elektrinių.

Po korekcijų pastato energinio naudingumo klasė pasikeitė iš A++ į A.

Trečiasis ekspertas Vilniuje, Azerų g., blogai įvertino butus skiriančias pertvaras, sienų šilumines savybes ir butų autonomines šildymo sistemas, todėl pastato energinio naudingumo klasė taip pat buvo nustatyta netiksliai.

SSVA primena, kad nuo gegužės pasikeitė tvarka teikiant registruoti pastatų energinio naudingumo sertifikatus.

Nuo šiol ekspertas, siekdamas registruoti sertifikatą, agentūrai turi pateikti papildomus dokumentus: pastato duomenų būklės lapo kopiją, kadastro bylos arba pastato projekto kopiją, sandarumo bandymo protokolo kopiją, šilumą izoliuojančių atitvarų šiluminių varžų skaičiavimus.

Taip pat prašoma pridėti visų fasadų, šildymo, vėsinimo bei vėdinimo įrangos fotofiksacijas. Anksčiau šių dokumentų pateikti nebuvo privaloma, kol jų nepaprašydavo SSVA ekspertai, vykdantys sertifikatų patikrą.