Teismas: pastatų energinį naudingumą fiktyviai vertinusiam ekspertui atestatas panaikintas teisėtai

Teismas: pastatų energinį naudingumą fiktyviai vertinusiam ekspertui atestatas panaikintas teisėtai

Balandžio 26, 2023

Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) informuoja apie Vyriausiojo administracinio teismo paliktą galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuriuo pripažinta, kad fiktyviai pastatų energinio naudingumo sertifikatus išduodavusiam ekspertui kvalifikacijos atestatas buvo panaikintas teisėtai.

Iki tol SSVA funkcijas vykdęs Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) dar 2021 m. balandį informavo Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, kad energinio naudingumo sertifikatas pastatui Utenos rajono savivaldybėje, Kovynės g., išduotas neteisėtai.

SPSC tuomet nusprendė, kad ekspertas sertifikavimą atliko neobjektyviai ir nekokybiškai, naudojo netikslią bei nepatikrintą informaciją. Be to, ekspertas sertifikavo pastatą, prie kurio projektavimo prisidėjo pats. Už tai jam buvo panaikintas kvalifikacijos atestatas.

Netinkamai išduotas sertifikatas taip pat padarė žalą užsakovui, nes sertifikavimui turėjo samdyti kitą ekspertą bei pakartoti statybos užbaigimo procedūrą.

Nors pastato būklės duomenų lape nurodyta, kad įrengtas rekuperatorius, tačiau patikrinimo metu 2021 m. kovo 17 d. atestavimo ekspertas apžiūrėjo objektą ir nustatė, kad vėdinimo sistema nebuvo įrengta bei nebuvo jos išmontavimo žymių. 2021 m. balandžio 15 d. atestavimo ekspertų posėdžio metu sertifikavimą vykdęs asmuo tai pripažino pats.

Objekte nebuvo ir šildymo sistemos, nors pastato būklės duomenų lape nurodyta, kad įrengtas šilumos siurblys. Taip pat nebuvo įrengtos visos atitvaros, nors sertifikuoti pastatą galima tik esant visoms atitvaroms.

Sertifikavimą atlikęs ekspertas teigė, kad pastatą apžiūrėjo vietoje 2021 m. sausį, tačiau daryta išvada, kad tai tebuvo formalumas – atliekamas pastatų sertifikavimo kiekis akivaizdžiai viršijo eksperto galimybes. Per 2020 m. jis išdavė daugiau nei tūkstantį energinio naudingumo sertifikatų pastatams įvairiuose Lietuvos miestuose, kaimuose.

„Byloje nustatytų faktinių aplinkybių pagrindu pagrįstai prieita prie išvadų, kad pažeidimas dėl neobjektyvaus, nekokybiško, šališko sertifikavimo susijęs su esminiu statinio reikalavimu – energijos taupymu ir išsaugojimu. Sertifikato neteisėtas išdavimas taip pat sukėlė materialinio pobūdžio pasekmes, todėl pareiškėjo padarytas pažeidimas yra ne tik esminis, tačiau ir šiurkštus“, – rašoma šių metų balandžio 19 d. Vyriausiojo administracinio teismo nutartyje.

Nekokybiškai sertifikavimą vykdęs asmuo taip pat turės SSVA, kaip SPSC teisių perėmėjai, kompensuoti bylinėjimosi išlaidas. Sprendimas galutinis ir neskundžiamas.

SSVA primena, kad nuo gegužės keičiasi tvarka teikiant registruoti pastatų energinio naudingumo sertifikatus.

Nuo šiol ekspertas, siekdamas registruoti sertifikatą, agentūrai turės pateikti papildomus dokumentus: pastato duomenų būklės lapo kopiją, kadastro bylos arba pastato projekto kopiją, sandarumo bandymo protokolo kopiją, šilumą izoliuojančių atitvarų šiluminių varžų skaičiavimus.

Taip pat bus prašoma pridėti visų fasadų, šildymo, vėsinimo bei vėdinimo įrangos fotofiksacijas. Iki šiol visų šių dokumentų pateikti nebuvo privaloma, kol jų nepaprašydavo SSVA.